Kezdőlap Gazdaság Elege lett a reptéri dolgozóknak Ferihegyen, komoly követeléseik vannak.

Elege lett a reptéri dolgozóknak Ferihegyen, komoly követeléseik vannak.

által Janos

A ferihegyi reptéri dolgozók követelései a figyelem középpontjában

Komoly elégedetlenség övezi a ferihegyi repülőtér dolgozóinak mindennapjait. Az RDSZSZ (Repülőtéri Dolgozók és Szolgáltatók Szakszervezete) felhívást tett közzé, amelyben hangsúlyozzák, hogy a megnövekedett munkaterhelés, a bérezési és juttatási rendszer hiányosságai, valamint a létszámhiány elviselhetetlen életkörülményeket teremtett számukra. Ezek a problémák nap mint nap rontják életminőségüket és munkájuk feltételeit.

Eredménytelen tárgyalások és szociális konfliktus

A szakszervezetek hangsúlyozták, hogy a 2025-ös bérfejlesztésről és egyéb szociális-gazdasági kérdésekről folytatott tárgyalások kudarcba fulladtak. Bár a kollektív munkaügyi vita hivatalosan elindult, érdemi előrelépés nem történt. Ennek okán a dolgozók kénytelenek voltak további lépések megtételéről dönteni, ennek részeként pedig akár egy figyelmeztető sztrájk is szerveződhet a közeljövőben.

A dolgozók követelései

A ferihegyi dolgozók követelései között hangsúlyos szerepet kap az alapbérek visszamenőleges emelése 2025. január 1-jére vonatkozóan, amely legalább 10%, de minimum 100 000 forintos havi növekedést jelentene – a RÜK Kft. esetében ez 15%-os növekedést is takarhat. Az alábbi egyéb kéréseket is megfogalmazták:

  • A seniority és bónuszrendszer átalakítása a munkavállalók érdekeit szem előtt tartva, a szakszervezetek aktív bevonásával.
  • Oktatói bérpótlék bevezetése azon dolgozók számára, akik képzési feladatokat látnak el.
  • Egy havi munkabér kifizetése karácsonyi jutalom formájában.
  • Az előző év nyereségéből legalább nettó 150 000 forint bónusz kifizetése minden dolgozónak.
  • A munkakörülmények korszerűsítése, különösen az ergonómiai és pszichoszociális kockázatok minimalizálása érdekében.

Sztrájk lehetősége a láthatáron

Március 19-re, 12:00 órára a szakszervezetek külön találkozót javasoltak a BUD csoport menedzsmentjének az I. terminál tárgyalójában. A dolgozók elvárása szerint a menedzsment komolyan kell, hogy vegye ezt a helyzetet, és érdemi lépéseket kell tennie a fenti problémák kezelésére. Amennyiben a tárgyalások ismét eredménytelenek lesznek, fennáll a kétórás figyelmeztető sztrájk megtartásának lehetősége, végső esetben pedig a dolgozók a sztrájkjogukat is érvényesíthetik.

A konfliktus kapcsán várható fejlemények

A repülőtéri dolgozók követelései kézzelfogható megoldásokat, komoly szociális érzékenységet és az érdemi párbeszéd ösztönzését várják a munkáltatói oldalról. Az eddig szemmel láthatóan eredménytelen tárgyalások fényében az is kérdéses, hogy a folytatásban végre megszülethet-e a dolgozók számára kedvező kompromisszum.

Forrás: www.economx.hu/gazdasag/repteri-dolgozok-kovetelesek-sztrajk.806254.html

Ezt is kedvelheted