Kezdőlap Politika Vétózott az államfő: fontos törvényt küldött vissza.

Vétózott az államfő: fontos törvényt küldött vissza.

által Janos

Vétózott az államfő: a parlamentnek visszaküldött jogszabály

Edgars Rinkevics lett elnök hétfőn vétózott egy kulcsfontosságú jogszabályt, amely az Isztambuli Egyezményből való kilépést célozta meg. A törvényt a parlament felülvizsgálatra küldte vissza, és a döntés mély hatással lesz a nők elleni erőszak megelőzésére, valamint a családon belüli erőszak felszámolására irányuló aktuális politikákra.

A lett elnöki hivatal közleményében kifejtette, hogy az egyezmény ratifikálása és felmondása egy parlamenti cikluson belül ellentmondásos üzenetet küld a lett társadalomnak és a nemzetközi közösségnek. Rinkevics hangsúlyozta, hogy Lettország lenne az első európai uniós tagállam, amely felmond egy emberi jogi nemzetközi szerződést, ami példa nélküli lépés lenne a térségben.

A parlament 2024-ben ratifikálta az Isztambuli Egyezményt, amely kötelezi a részes államokat arra, hogy különböző törvényeket és politikákat hozzanak létre a nők és a családon belüli erőszak megszüntetésére. Azonban a közelmúltban, október 30-án a képviselők, akik ellenzik az egyezményt, olyan érveket hoztak fel, hogy az azt képviselő politikák külföldi ideológiákat népszerűsítenek és beavatkoznak a lett társadalom hétköznapi életébe. A jogszabályt az ellenzék nyújtotta be, de a kormánykoalíció tagja, a Zöldek és Gazdák Szövetsége is támogatta a kilépést.

Evika Silina, a kormányfő, aki 2023 óta tölti be a posztját, a kilépés ellen érvelt. A szavazás körül kialakult feszültség utcai tüntetésekhez vezetett, és több mint 60 ezer lett írta alá azt a petíciót, amelyben az elnököt arra kérték, hogy ne hirdesse ki a törvényt.

Az elnöki vétó következményeként a jogszabály újra a parlament elé kerül. A képviselőknek újra át kell tárgyalniuk a törvény szövegét az elnök kifogásainak figyelembevételével. Ha a parlament másodszor is, változtatás nélkül jóváhagyja a jogszabályt, akkor a köztársasági elnök nem vétózhatja meg újra annak életbe lépését.

Teódorosz Ruszópulosz, az Európa Tanács parlamenti közgyűlésének elnöke, a törvény elfogadásával kapcsolatban kijelentette, hogy ez egy példa nélküli és aggasztó lépés a női jogok és az emberi jogok védelme szempontjából. Az Isztambuli Egyezményt eddig 45 ország, köztük az Európai Unió is aláírta, és 36 állam ratifikálta.

Ha az Ön, vagy ismerőse erőszak áldozata lett, kérjük, hívja az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálatot a 06-80-20-55-20 számon, vagy vegye igénybe az ingyenes Áldozatsegítő Vonalat 06-80-225-225-ös számon, amely 24 órában elérhető. Másik lehetőségként személyesen is kérhet segítséget a legközelebbi Áldozatsegítő Központban.

A NANE Egyesület bántalmazott nők és gyermekek számára nyújt ingyenes segítséget a 06-80-505-101-es telefonszámon, hétköznapokon, szerda kivételével, 18 és 22 óra között.

Az események sürgető üzenetet hordoznak: a nők elleni erőszak elleni harc nem csupán politikai kérdés, hanem az emberi jogok és értékek védelme is.

Forrás: www.economx.hu/gazdasag/lettorszag-isztambuli-egyezmeny-felmondas-elnok.818750.html

Ezt is kedvelheted