Kezdőlap Politika Duplán lebukott a védelmi miniszter: egy másik csoportban is megosztotta a titkos hadiinformációkat

Duplán lebukott a védelmi miniszter: egy másik csoportban is megosztotta a titkos hadiinformációkat

által Janos

Botrány a köbön: Két Signal-csoportban is megosztotta a titkos információkat a miniszter

Pete Hegseth, az amerikai védelmi miniszter, aki nem először kerül a reflektorfénybe megkérdőjelezhető döntései miatt, újra borzolja a kedélyeket. Friss információk szerint nem csupán egy chatcsoportban hozta nyilvánosságra a jemeni légitámadások bizalmas részleteit, hanem még egy másik Signal-csoportban is terjesztette a szigorúan titkos adatokat.

A március 15-én küldött üzenetek között szerepeltek az amerikai F/A-18 Hornet repülőgépek konkrét küldetései és a támadások célpontjaira vonatkozó részletek. Megdöbbentő módon a második csoport tagjai között Hegseth felesége, testvére és személyes jogi tanácsadója is helyet kapott.

Egy másik Signal-csoport, újabb botrány

A Pentagon belső vizsgálata eredményeként fény derült arra, hogy egy második, nagyjából tucatnyi főből álló chatcsoportot is bevontak a sensitive adatok terjesztésébe. Ennek a csoportnak is Pete Hegseth volt az adminisztrátora, ami csak tovább fokozza a helyzet súlyosságát. Az üzenetváltások hasonlóan érzékeny információkat tartalmaztak a jemeni légicsapások tervezéséről, mint az első nyilvánosságra került csoport esetében.

Politikai következmények és tagadás

A felfedezés után a Pentagon hivatalosan tagadta a második csoport létezését, de a demokrata párti képviselők azonnali lemondásra szólították fel Hegseth-t. Igen kínos pillanatok ezek az amerikai védelmi szférában, különösen azért, mert a közelmúltban egy hasonló szivárogtatás következtében már több magas rangú tisztviselőt is eltávolítottak pozíciójából.

A botrányt tovább bonyolítja az a tény, hogy a fent említett üzenetek már egy újságíróhoz is eljutottak, miután Hegseth véletlenül meghívta egy másik Signal-csoport tagjai közé. Ez az incidens erősen kérdésessé teszi, hogy vajon milyen szigorúsággal kezelik a titkosszolgálati adatokat az Egyesült Államok legfelsőbb szintjein.

Mélyülő krízis a Pentagon falain belül

A situáció mind inkább kontrollálhatatlanná válik, a védelmi minisztérium falain belüli bizalmatlanság pedig egyre nő. Pete Hegseth második Signal-csoportja újabb csapást mér a Pentagon hitelességére, amely már eddig is komoly kihívásokkal küzdött a biztonságos adatkezelés terén.

Az ügy politikai dimenziója is figyelemre méltó, hiszen a The Atlantic főszerkesztője maga is elismerte, hogy a közzétett információk megerősítették a jemeni légicsapások valódi részleteit. Ez a fajta átláthatóság, bár nem hivatalosan szándékolt, kétségtelenül égető kérdéseket vet fel a nemzetbiztonságot érintő adatok kezelési irányelveiről.

A történet további hullámokat vethet az amerikai belpolitikai színtéren, különösen a Hegseth-hez köthető titkos kommunikációs csatornák miatt. Akárhogyan is alakul a vizsgálat kimenetele, egy dolog biztos: ez az eset hosszú ideig árnyékot vet majd az amerikai kormányzat működésére és a Pentagon belső folyamataira.

Forrás: www.economx.hu/gazdasag/hegseth-signal-uzenetek-jemeni-tamadas-masodik-csoport.808025.html

Ezt is kedvelheted