Politikai Tüntetések a Pride Felvonulás Körül
Június 27-én, forró nyári napon a Kodály-Körönd környékén különleges esemény zajlott: több ezer ember gyűlt össze, hogy részt vegyen a Pride felvonulás körüli ellentüntetésen. Míg az egészségügyi miniszter figyelmeztetései az extrém hőségre vonatkoztak, a tüntetők, akiket kormány- és migrációellenes aktivisták vezettek, demonstráltak a „genderpropaganda” ellen.
Az esemény egyik középpontjában álló figura, Toroczkai László, a Mi Hazánk párt vezetője, korábban már kijelentette, hogy „tort fog ülni az erkölcstelenség” a Pride felvonulás alkalmával. Szavazói, köztük a 21 ezer követője, a „Családi Büszkeség Menetén” való részvételre buzdította őket. A demonstrálók többsége a kormányellenesség miatt részt vett az ellentüntetésen, hiszen a közelmúlt tüntetéseiben is hangsúlyosan jelent meg a politikai ellenállás.
Az eddigi Pride felvonulások tapasztalatai alapján a rendezvények látogatószáma az elmúlt években jelentősen ingadozott. Tavaly a felvonulás körülbelül 300 ezer résztvevőt vonzott, annak ellenére, hogy a kormány politikai indokokra hivatkozva próbálta meg tiltatni azt. A szervezők előrejelzései szerint idén kevesebb résztvevőre lehet számítani, a rekkenő hőség miatt mégis reménykednek egy jelentős népesedésben.
Az események során a megmozdulások hangulatát fokozta az a feszültség, amely a kormányzati intézkedések és az ellentüntetők között alakult ki. A felvonulás résztvevői arra kívánják felhívni a figyelmet, hogy ne engedjenek a provokációnak, és tartsák be a szervezők kérését a feszült helyzetek elkerülésére.
Dull Szabolcs, a politikai elemző, szintén megemlítette, hogy a tavalyi Pride felvonulás Orbán Viktor politikai vereségének tekinthető, s hogy a kormányzati kommunikáció nem várható el, hogy eredményezze a résztvevők növekedését.

